מהו הסכם ממון? האם כדאי לכרות הסכם כזה? באיזה שלב מומלץ לחתום על הסכם ממון, למי הסכם הממון הוא הכרחי והאם די בהסכם ממון כדי להבטיח את הרכוש?

הסכם הממון כשמו כן הוא, מטרתו הינה להסדיר את העניינים הממוניים – הרכוש והכספים בין בני הזוג.

הסכם הממון מסדיר עניינים עליהם יכולה להיות מחלוקת במידה ויחסי הצדדים יעלו על שרטון ויחליטו להתגרש, ניתן לראות זאת כמעין "להקדים תרופה למכה" ולחסוך זמן ואנרגיות על מריבות בעתיד.

יתרון נוסף של הסכם הממון הוא ה"שקט הנפשי" אותו הוא מקנה לצדדים. רבים הם הזוגות אשר מוצאים עצמם מתגרשים לבסוף בגלל מחלוקות כלכליות. הסכם הממון אמנם לא יפתור את כל המחלוקות הללו אך בהחלט יכול להקנות בסיס ראשוני.

מתי מומלץ לחתום על הסכם ממון? דווקא בשלב ההתחלתי, כן, כן, כשהרומנטיקה בשיאה! יש החוששים, ואולי בצדק, שהעלאת נושא כמו הסכם ממון עשוי לפגוע ואף "לקנות" ריב עם בן הזוג השני, אך עם זאת יש לזכור, מטרתנו היא ליצור הסכם המבוסס על התחשבות והבנה שיטיב עם כל הצדדים, וערכים אלו ניתן להשיג כאשר האהבה פורחת דווקא ולא כשהכל כבר נגמר וכל אחד עשוי להיות עסוק בכעסיו.

למי כדאי לחתום על הסכם ממון? התשובה היא: לכל מי שיש לו נכס/ממון ורוצה להגן עליו ולשמור אותו לעצמו למרות קשר הנישואין.

חתימה על הסכם מסוג זה שכיחה אצל בני זוג המצויים ב"פרק ב' " שכבר צברו רכוש. אך גם צד אשר מגיע לנישואיו הראשונים כשכבר הספיק לבסס עצמו מבחינה כלכלית, רצוי שיחתום על הסכם ממון. כל רכוש שהוא הגם שנרכש לפני הנישואים יש להסדירו בהסכם מאחר וכיום אנו רואים כי ישנה פסיקה רבה המחלקת בין בני הזוג רכוש שעל פניו שייך רק לצד אחד.

והאם די בהסכם ממון? התשובה היא לא! שימו לב! עורכי דין רבים אינם מודעים לצורך ב"גיבוי" הסכם הממון בצוואה. יש להבין, הסכמים "מתים" ברגע שזמנו של אחד הצדדים חולף מן העולם, כך שזוג שערך הסכם ממון אך לא חתם על צוואה, ימצא את עצמו "רב" על חלוקת הנכסים באופן אותו מגדיר החוק ולאו דווקא באופן בו רצה לחלקו. משכך, חשוב מאוד לערוך הסכם ממון במשרד עורכי דין המתמחה בתחום זה ובעל ניסיון וידע מקצועי ע"מ שתוכלו לקבל את המענה המקסימאלי.

למדנו אם כך כי חתימה על הסכם ממון הינו צעד חשוב היכול למנוע קונפליקטים בעתיד וכי ההסכם למעשה מקנה לצדדים את היכולת לבחור כיצד יחולק הרכוש מבלי להיות "תלויים" בברירת המחדל הקבועה בחוק.

התקשרו עכשיו להתייעצות
דילוג לתוכן