נושא הצוואות והירושות הינו אחד הנושאים הרגישים, הקשים והמאתגרים ביותר בתחום דיני המשפחה. משפחות שלמות מסתכסכות ומפלגות על רקע סכסוכי ירושה, ומדובר בנושא מורכב וקשה, בעיקר בין היתר כי כאשר מתגלגלים סכסוכי ירושה לבית המשפט, קשה מאד לשופט היושב בדין להכריע בהם מהטעם הפשוט – שהעד המרכזי, הלוא הוא המנוח-המוריש, כותב הצוואה, אינו נמצא בין החיים על מנת לתת את גרסתו ולהסביר לבית המשפט מה באמת היה רצונו. כך, אמור בית המשפט להתחקות אחר רצונו האמתי באמצעות הראיות המובאות בפניו ולא תמיד מדובר במשימה קלה.

מהם התהליכים המרכזיים בנושאי צוואות וירושות?

אלמנט מרכזי בנושא זה הוא התנגדות לצוואה. קחו לדוגמא מקרה בו קשיש הולך לעולמו  ומשאיר 4 ילדים ורכוש רב. לאחר פטירתו פותחים ילדיו את צוואתו ומגלים לתדהמתם, כי הקשיש הוריש את כל רכושו לשניים מהם ואת השניים האחרים – נישל. אותם שני אחים מנושלים רשאים לנקוט בהליך משפטי של התנגדות לצוואה,  הליך שאם יצליח – הרי שבסופו יבטל בית המשפט את הצוואה ויחלק את הרכוש שווה בשווה בין האחים.

מתי יבטל בימ"ש צוואה ועל בסיס מה?

ראשית נבהיר כי אין מדובר במשימה פשוטה וקלה, ובתי המשפט אכן עושים זאת אולם יש צורך בנטל הוכחה כבד ביותר על מנת לשכנע את בימ"ש לעשות כן. ישנו מספר עילות שעל בסיסן ניתן להורות על ביטולה של צוואה. להלן כמה דוגמאות.

  1. המנוח לא היה כשיר לערוך צוואה ולא הבחין בטיבה של צוואה –  אם המתנגדים מצליחים להוכיח שבשעת עריכת הצוואה סבל המנוח מירידה קוגניטיבית, ממחלת נפש, או מכל ליקוי גופני או נפשי אחר אשר שלל ממנו את היכולת להבחין בטיבה של צוואה – הצוואה תבוטל. על מנת להוכיח זאת יש צורך להיעזר במסמכים רפואיים ובד"כ ביהמ"ש ממנה פסיכיאטר מטעמו על מנת להגיש חוות דעת לגבי כשרותו של המנוח.
  2. היורשים השפיעו על המנוח השפעה בלתי הוגנת – אם מוכיחים המתנגדים כי הזוכים על פי הצוואה השפיעו על המנוח השפעה בלתי הוגנת לכתוב צוואה לטובתם – הצוואה תבוטל. אולם כיצד יקבע ביהמ"ש אם הזוכים השפיעו על המנוח השפעה בלתי הוגנת? הרי ביהמ"ש לא יכול לנחש. ובכן, ביהמ"ש העליון קבע מספר אבני בוחן עבור ביהמ"ש על מנת לבחון האם הייתה השפעה בלתי הוגנת. ומדובר על אבני בוחן הבודקות האם בעת כתיבת הצוואה היה המנוח עצמאי או תלוי, ועד כמה היה תלוי בזוכים, מה היו קשריו אותה עת עם אחרים ומהם נסיבות עריכת הצוואה. נדגיש כי לא מדובר בקביעה פשוטה.
  3. מעורבות בעריכת הצוואה – במידה והזוכים על פי הצוואה היו מעורבים בעריכת הצוואה או היו עדים לעשייתה – תבוטל הצוואה.

הנה כי כן רואים אנו כי מדובר בתחם מורכב וקשה. למשרדנו ניסיון עשיר רב, עם הצלחות רבות, בתחום זה של התנגדות לצוואה. אנו עובדים עם מיטב הרופאים אשר מייעצים לנו בכל הקשור לכשירות המנוחים בתיקים בהם אנו מטפלים ורכשנו ידע ניסיון ומיומנות בחקירות רופאים ובניהול תיקים מורכבים מסג זה.

התקשרו עכשיו להתייעצות
דילוג לתוכן